Ochotnicza Straż Pożarna Częstochowa-Błeszno

...służymy społeczeństwu nieprzerwanie od 1918 roku

Zegarniedziela, 26 grudnia 2021

Zegar Kamil Leszewicz

Aktualności Inne

Wernisaż “Bogu na chwałę, ludziom na ratunek” w Archiwum Państwowym

17 grudnia o godzinie 16:00 w Archiwum Państwowym w Częstochowie miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy “Bogu na chwałę, ludziom na ratunek” – 150 lat Ochotniczej Straży Pożarnej w Częstochowie i 30 lat Państwowej Straży Pożarnej.

Wśród zgromadzonych pojawił się Zastępca Komendanta Wojewódzkiego PSP w Katowicach – st. bryg. Mirosław Synowiec, przedstawiciele Komendy Miejskiej PSP w Częstochowie z Komendantem Miejskim na czele – bryg. Markiem Radoszem, przedstawiciele oraz druhny i druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu miasta Częstochowy, a także zainteresowani.

Po oficjalnym otwarciu przez Dyrektor Archiwum Państwowego w Częstochowie – p. Elżbietę Surmę-Jończyk oraz st. bryg. Mirosława Synowca, kustosz wystawy – p. Ewa Dubaj – oprowadziła i opowiedziała zgromadzonym o każdym z eksponatów, przedstawiając genezę OSP i PSP w Częstochowie, prezentując zgromadzone materiały z zasobów jednostek z terenu miasta, a także archiwów prywatnych – p. Czesława Mili i p. Andrzeja Wojtacha.

Nasza jednostka na rzecz wystawy użyczyła m. in. ręczny dzwon alarmowy z 1918 r.; replikę pierwszego sztandaru OSP z 1938 r. – oryginał w trakcie II wojny światowej był wszyty w kołdrę, którą przykrywali się niemieccy żołnierze – jest on do obejrzenia w naszej Sali Tradycji; hełmy bojowe sprzed 1939 r., z okresu PRL aż po współczesne; odrestaurowana motopompa “Polonia” PO-3 z 1965 r.; manekin ze strojem moro i aparatem podciśnieniowym dwubutlowym AP-3 z lat 70-80 ubiegłego wieku, a także dokumenty z historii jednostki.

Kolejną częścią wydarzenia był koncert Orkiestry Dętej z OSP Dźbów, a także prezentacja wozów bojowych KM PSP w Częstochowie na terenie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1, sąsiadującej z Archiwum Państwowym.

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. [więcej]