O jednostce

Ochotnicza Straż Pożarna Częstochowa–Błeszno jest jednostką o 100 letniej tradycji. Założona w 1918 roku od samego początku miała strzec ludzkiego życia oraz dobytku przed pożarami, a w wypadku zagrożenia – nieść pomoc potrzebującym. Przez 100 lat te wartości nie uległy zmianie.

Obecnie jednostka zrzesza 90 członków. Druhowie posiadają odpowiednie przeszkolenie, którego stan pokazują na pokazach oraz co najważniejsze przy działaniach ratowniczo-gaśniczych. Wyposażona jest w 4 samochody ratowniczo-gaśnicze, a także dodatkowy ekwipunek.

OSP Częstochowa–Błeszno odnotowuje od 250 do 300 zdarzeń rocznie, co czyni ją, jedną z najczęściej interweniujących jednostek OSP w województwie śląskim oraz na terenie kraju. Oprócz działalności ratowniczo-gaśniczej jednostka bierze czynny udział w sporcie pożarniczym. Drużyny męskie oraz kobiece zajmują wysokie miejsca na podium Zawodów Sportowo-Pożarniczych szczebla: gminnego, powiatowego i wojewódzkiego. Przy jednostce funkcjonuje również Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, która może się pochwalić bardzo dobrymi wynikami, także na szczeblu krajowym.

Dzięki wysiłkowi druhów oraz wszystkich osób zaangażowanych w życie straży, jednostka OSP Częstochowa–Błeszno prężnie się rozwija, realizując tym samym marzenia poprzednich pokoleń osób, które tworzyły właśnie tę organizację.

Michał Figzał, 2018.