Ochotnicza Straż Pożarna Częstochowa-Błeszno

...służymy społeczeństwu nieprzerwanie od 1918 roku

Zegarsobota, 15 września 2018

Zegar Kinga Gołąbek

Uroczystości

Obchody 100-lecia OSP Częstochowa-Błeszno

W niedzielę 5 sierpnia 2018 roku odbyła się uroczystość związana z obchodami 100-lecia powstania naszej jednostki.

Obchody 100-lecia rozpoczęto uroczystą mszą świętą o godzinie 14:00, którą celebrowali obecni księża: ksiądz Kapelan Pożarnictwa Sławomir Galasiński w asyście księdza Romana Rakowieckiego, proboszcza parafii Św. Jana Chrzciciela oraz księdza Jacka Michalewskiego, proboszcza parafii Św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Po zakończonej mszy obecni księża poświęcili nowy sztandar.

W kolejnym punkcie dowódca uroczystości dh Łukasz Wołosz złożył meldunek o gotowości pododdziałów do apelu zastępcy prezydenta miasta Częstochowa – Ryszardowi Stefaniakowi, po którym nastąpił przegląd pododdziałów oraz oficjalne powitanie. Następnie poczet flagowy w składzie: dh Damian Wydrych, dh Adrian Malewski, dh Adrian Ambroziak dokonał wciągnięcia flagi państwowej na maszt.

Po odczytaniu powitania przybyłych gości, dh Dorota Pawłowska przedstawiła rys historyczny jednostki.

W kolejnej części dokonano wbicia okolicznościowych gwoździ pamiątkowych na drzewcu nowego sztandaru ufundowanego w uznaniu zasług dla naszej jednostki. Generał Nadbrygadier Pożarnictwa, Wiceprezes Zarządu Głównego w Warszawie, Prezes Zarządu Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Katowicach – dh Zbigniew Meres odczytał Akt Nadania Sztandaru oraz wręczył go Prezesowi OSP Częstochowa – Błeszno – dh Pawłowi Cabanowi. Następnie poproszono fundatora sztandaru, Pana Janusza Ślęzaka, by w imieniu swoim jak i mieszkańców Błeszna przekazał sztandar Prezydentowi Miasta Częstochowa. W imieniu jednostki sztandar przejął od Pana Prezydenta dh Paweł Caban, a następnie przekazał go Pocztowi Sztandarowemu w składzie: dh Marek Cieśla, dh Jan Frymus, dr Patryk Janas. Poczet Sztandarowy dokonał oficjalnej prezentacji nowego sztandaru.

Ochotnicza Straż Pożarna Częstochowa Błeszno została odznaczona „Złotym Znakiem Związku OSP RP” oraz „Złotą Odznaką Honorową za Zasługi Dla Województwa Śląskiego”. Dekoracji sztandaru dokonali: dh Zbigniew Meres, dh Krzysztof Smela – Wiceprezes Zarządu Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Katowicach, Prezes Powiatowego ZOSP RP w Częstochowie oraz dh Stanisław Gmitruk – Przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego.

Zasłużonym druhnom i druhom z naszej jednostki wręczono medale i odznaczenia. Na zakończenie uroczystości wręczono także podziękowania za współpracę i bezinteresowną pomoc na rzecz jednostki OSP Częstochowa – Błeszno.

Serdeczne podziękowania składamy dla orkiestry z jednostki OSP Dźbów prowadzonej przez Kapelmistrza Dariusza Pikora.

 

fot. Michał Figzał

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. [więcej]