Ochotnicza Straż Pożarna Częstochowa-Błeszno

...służymy społeczeństwu nieprzerwanie od 1918 roku

Zegarczwartek, 1 grudnia 2022

Zegar Kamil Leszewicz

Aktualności Projekty

Ukończyliśmy podstawowe szkolenie RIT

W dniach 26 i 27 listopada 2022 roku w miejscowości Leśna na Dolnym Śląsku, pięciu naszych druhów wraz z kolegami z zaprzyjaźnionych jednostek OSP Kuźnica Marianowa, OSP Dźbów oraz OSP Kalej ukończyło szkolenie RIT w zakresie podstawowym.

Zajęcia rozpoczęto od zajęć teoretycznych gdzie poruszono tematykę zagrożeń związanych z realizowaniem działań ratowniczych oraz tematykę ratowania strażaków przez strażaków. Kolejnym elementem był podział na dwie grupy. Zajęcia praktyczne przebiegały w sposób rotacyjny. Grupy wymieniały się między stanowiskami na których ćwiczono między innymi elementy takie jak: prawidłowe przygotowanie się do prac w strefie niebezpiecznej, dobór oświetlenia (wady i zalety różnych latarek), sygnalizatory bezruchu (ich działanie oraz sposób mocowania), uniwersalne wykorzystywanie taśmy, kontrola oddechu i oszczędzanie powietrza, przygotowanie ratownika do ewakuacji, pokonywanie otworów, zaplątania, pokonywania przeszkód z wykorzystaniem taśmy i Halligana, ewakuacje ratownika po schodach i powierzchniach płaskich, ewakuacje ratownika z piwnicy oraz piętra oraz ewakuacje poszkodowanego strażaka z bardzo niskich przestrzeni.

Na koniec każdy z uczestników musiał pokonać tor po nawodnionej linii gaśniczej aby praktycznie wykorzystać nabyte umiejętności. Nasi druhowie będą będą kontynuować kształcenie w tematyce RIT, co w niedalekiej przyszłości pozwoli nam na uruchomienie rot asekuracyjnych podnosząc bezpieczeństwo ratowników pracujących na miejscu zdarzenia.

Warsztaty zrealizowała grupa GTD. Bardzo dziękujemy instruktorom za zaproszenie, poświęcony czas, cierpliwość i bardzo wysoki poziom prowadzonych zajęć.

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. [więcej]