Zegarsobota, 11 stycznia 2020

Zegar Kinga Gołąbek

214 interwencji – podsumowanie roku 2019

Miniony rok 2019 był dla strażaków z naszej jednostki nie tylko niezwykle pracowity, ale także obfity w sprzęt pozyskany z przeróżnych dotacji.

Dzięki wygranej w głosowaniu dzielnicowym Budżetu Obywatelskiego Miasta Częstochowa z 2018 r. pozyskaliśmy następująco:

• 15 x UBRANIE SPECJALNE, w skład którego wchodzą poszczególne elementy:
    1. Ubranie strażackie specjalne ROSENBAUER FIRE MAX 3
    2. Hełm ROSENBAUER HEROS – Titan + dedykowana latarka
    3. Buty specjalne HAIX FIRE FLASH 2.0
    4. Kominiarka strażacka EAGLE FR REGULAR PBI
    5. Rękawice strażackie ROSENBAUER Safe Grip III
    6. Rękawice techniczne Seiz Mechanic 185
  • 15 x UBRANIE KOSZAROWE, w skład którego wchodzą poszczególne elementy:
    1. Kurtka koszarowa
    2. Spodnie koszarowe
    3. Czapka z daszkiem
    4. Polar strażacki czerwony
    5. Czapka zimowa z haftem strażackim
  • SLBus Ford Transit Custom
  • Kamera Flir K2

Dzięki dotacji dla jednostek włączonych do KSRG udało nam się wyremontować oraz docieplić garaż, a także zakupić: dwa kombinezony na osy i szerszenie HORNET – 1, jeden hełm lekki Tytan.

W ramach programu PKN Orlen “ORLEN dla Strażaków” otrzymaliśmy fundusze, które przeznaczyliśmy na zakup:

• 1 x Aparat powietrzny Fenzy Aeris II
  • 3 x Butla stalowa Fenzy 6L/300 Bar
  • 1 x Lanca gaśnicza prosta serii MK-1000- A/52- O/52
  • 1 x Prądownica Rosenbauer Turbo RB 101 C/52
  • 8 x Wąż tłoczny W42/20 seria SIGNAL
  • 2 x Kaseton na węże tłoczne
  • 1 x Rozdzielacz kulowy K-75/52-75-52

Dzięki dotacji dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych na zadanie publiczne „Dofinansowanie jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych” w 2019 r., tzw. “5000+” pozyskaliśmy:

• 1 x Zestaw Fantomów Litlle Family QCPR
  • 1 x Defibrylator treningowy XFT 120
  • 1 x Zestaw Triage
  • 5 x Hydrożel w butelce 125 ml Burnshield
  • 3 x Zestaw Pierwszej Pomocy typ A
  • 1 x Zestaw Pierwszej Pomocy Typ B

Dotacja pozyskana w ramach akcji prewencyjnej PZU “Pomoc To Moc” pozwoliła nam na zakup:

• 1 x Rozpieracz kolumnowy LUKAS R410 + przedłużka 250 mm
  • 1 x STIHL MS 462 CM-R

Ponadto dzięki sponsorom wspierającym naszą jednostkę w tym roku wzbogaciliśmy się o:

• 1 x Detektor tlenku węgla DRAGER PAC 6500
  • 1 x Wentylator oddymiający Fogo MW 22
  • 1 x Detektor napięcia prądu przemiennego VOLT
  • 2 x Kaseton na węże tłoczne w52
  • 1 x Rozdzielacz kulowy K-75/52-75-52
  • 1 x Prądownica Rosenbauer Turbo RB 101

Całość zadań zrealizowanych z wyżej wymienionych dotacji osiągnęła wartość 339 500 zł.

Jednakże miniony rok, to nie tylko dofinansowania!

Pod koniec czerwca, jak co roku, wzięliśmy udział w miejskich zawodach sportowo pożarniczych. Naszą jednostkę reprezentowały: drużyna żeńska seniorek w grupie “C” oraz drużyna mieszana MDP w grupie chłopców. Obie drużyny zajęły pierwsze miejsca.

W listopadzie czterech druhów z naszej jednostki reprezentowało powiat miasta Częstochowa w I Wojewódzkich Zawodach w Ratownictwie w ramach Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy o puchar Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, które odbyły się na terenie JRG 1 w Katowicach. Spośród 27 drużyn startujących w zawodach nasza jednostka zakwalifikowała się na 10 miejscu w klasyfikacji generalnej.

W 2019 r. nasza jednostka brała udział w manewrach kompanii odwodowych powiatu częstochowskiego w Leśnictwie Załęże oraz w manewrach miejskich zorganizowanych przez Zarząd Miejski Powiatu Grodzkiego w Częstochowie na terenie Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji. Braliśmy także udział w festynach, pogadankach, zabezpieczeniach imprez masowych czy zabezpieczeniach rejonu miasta.

W ubiegłym roku nasza jednostka, zgodnie z prowadzoną przez nas ewidencją wyjechała do 214 akcji ratowniczo – gaśniczych na terenie miasta i powiatu częstochowskiego. Na liczbę tę złożyło się:

Chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim kierowcom, dowódcom i ratownikom za poświęcenie swojego czasu przy niekiedy bardzo trudnych i wyczerpujących działaniach.

Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej serdecznie dziękujemy za zaufanie i wsparcie, którym obdarzona jest nasza jednostka i jednocześnie deklarujemy dalszą pomoc w akcjach ratowniczo – gaśniczych, zabezpieczeniach i innych działaniach.