Ochotnicza Straż Pożarna Częstochowa-Błeszno

...służymy społeczeństwu nieprzerwanie od 1918 roku

Zegarśroda, 19 września 2018

Zegar Kinga Gołąbek

Ćwiczenia

Ćwiczenia obronne “Częstochowa 2018”

W czwartek, 13 września 2018 r. odbyły się manewry “Częstochowa 2018”, które są jedną z części wojewódzkiego ćwiczenia obronnego pod kryptonimem ”Górny Śląsk – 2018”. Scenariusz ćwiczeń przewidywał wystąpienie kilku zdarzeń, których głównym zadaniem było sprawdzenie efektywności działania służb ratunkowych. Nasza jednostka brała udział w dwóch etapach prowadzonych ćwiczeń.

O godzinie 11:00 zadysponowano zastępy z JRG 1, JRG 3, JRG CS PSP oraz naszą jednostkę do alarmu z czujki przeciwpożarowej w Galerii Jurajskiej. Po dojeździe przystąpiono do rozpoznania sytuacji na miejscu, a głównie do zlokalizowania miejsca wystąpienia zagrożenia. Po rozwinięciu linii gaśniczych roty w aparatach ochrony układu oddechowego udały się do środka budynku. Zarzewie pożaru zostało zlokalizowane i ugaszone. Po około godzinie działania zostały zakończone.

Kwadrans po godzinie 13 na przejeździe kolejowym znajdującym się nieopodal Centrum Handlowego wyżej wspomnianej galerii doszło do kolejnego zdarzenia – wypadku autobusu komunikacji miejskiej z dwoma osobówkami. W wyniku tego zdarzenia spłonęły samochody osobowe, a pasażerowie autobusu odnieśli obrażenia. Na miejsce zadysponowano zastępy z JRG 3, JRG CS PSP, naszych strażaków, a także powiadomiono Policję oraz Pogotowie Ratunkowe. Po dojeździe zastępów przystąpiono do udzielenia kwalifikowanej pierwszej pomocy osobom poszkodowanym, a także do budowy linii gaśniczych i podaniu piany średniej oraz ciężkiej. Rota w aparatach ochrony układu oddechowego przystąpiła do gaszenia płonących samochodów, a następnie pokryła warstwą piany paliwo wyciekające z autobusu.

Pełny opis ćwiczeń oraz fotorelacja na stronie: 112czestochowa.eu, zapraszamy!

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. [więcej]