Ochotnicza Straż Pożarna Częstochowa-Błeszno

...służymy społeczeństwu nieprzerwanie od 1918 roku

Zegarniedziela, 13 października 2019

Zegar Kamil Leszewicz

Ćwiczenia

Manewry jednostek OSP na terenie MPK w Częstochowie

12 października 2019 roku od godziny 9 na terenie Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Częstochowie przeprowadzone zostały miejskie manewry jednostek OSP z terenu miasta Częstochowy.

Podczas zbiórki przedstawiony został plan manewrów, który między innymi zawierał zapoznanie się z pojazdami komunikacji miejskiej, jak i newralgicznymi miejscami na terenie przedsiębiorstwa, dwie konkurencje, pokaz technik gaszenia pożarów wewnętrznych wraz z makietą i poczęstunek na koniec.

Pracownicy MPK oprowadzili druhów po terenie po kolei omawiając każdy z pojazdów, prezentując sposoby awaryjnego otwierania drzwi, wskazując okna do ewakuacji oraz rozmieszczenie akumulatorów. Przedstawione zostały stacje napełniania pojazdów gazem CNG oraz zbiorniki magazynujące.

Kolejnym z etapów były dwie konkurencje, w których:

  1. Dwóch druhów każdej jednostki zmagało się z odkręceniem butli znajdującej się w aparacie powietrznym, wymianie butlami i ponownym poprawnym zamocowaniu.
  2. Trzech druhów każdej jednostki startując z wyznaczonej linii rozwijało linię główną od motopompy, a następnie jedną linię gaśniczą zakończoną prądownicą.

Trzecim punktem manewrów był pokaz technik gaszenia pożarów wewnętrznych, w których chętni strażacy mogli brać czynny udział. Następnie na podstawie makiety pomieszczenia zademonstrowano rozwijanie się pożaru, zjawisk jemu towarzyszących, jak i efektywne gaszenie.

Podczas rozdania nagród za konkurencje wręczone zostały pamiątkowe puchary za udział w ćwiczeniach oraz podziękowano strażakom za liczne przybycie i chęci rozwoju w nowej formie manewrów.

Warto dodać, iż 14 naszych druhów zaprezentowało się w nowych ubraniach specjalnych, otrzymanych dzięki głosom mieszkańców dzielnicy Błeszno w Budżecie Obywatelskim za co serdecznie dziękujemy!

https://www.facebook.com/OspKsrgCzestochowaBleszno/photos/a.124091067762945/1237281656443875

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. [więcej]