Zegarwtorek, 5 października 2021

Aktualności Ćwiczenia

Jesienne ćwiczenia z ratownictwa technicznego

2 października 2021 roku w naszej jednostce odbyły się ćwiczenia z ratownictwa technicznego. Rozgrzewkę rozpoczęliśmy od sprawienia parawanu ochronnego oraz zapoznania się ze pozostałym sprzętem niezbędnym do pierwszego etapu ćwiczeń. Podzieleni na trzy pięcioosobowe grupy, dwukrotnie wykonaliśmy założenie, które miało na celu wydostanie urazowej osoby poszkodowanej przez przednie drzwi pojazdu. Po przewróceniu wraku samochodu na dach, ćwiczenie dla każdej z grup zostało powtórzone – tym razem osobę poszkodowaną ewakuowaliśmy poprzez bagażnik.

Drugim etapem ćwiczeń było zapoznanie się ze sprzętem: agregatem prądotwórczym, pilarką łańcuchową, ratowniczą i przecinarką, a także próba przecięcia elementu.

Kolejny etap to omówienie hydraulicznego sprzętu LUKAS – druhny i druhowie sprawdzili się wykonując dostęp do potencjalnej osoby poszkodowanej, poprzez wycięcie elementów karoserii.

Czwartym, a zarazem ostatnim etapem było przypomnienie BLS – podstawowych zabiegów resuscytacyjnych – z użyciem fantoma osoby dorosłej i worka samorozprężalnego “ambu”. Ćwiczący zostali ocenieni przy pomocy aplikacji połączonej z fantomem (m. in. pokazuje ona szczegółowy wykaz głębokości i tempa ucisków, całkowitego zwolnienia ucisku klatki piersiowej, objętości oddechów, ilości ucisków i wentylacji). Każda osoba została oceniona pozytywnie z najwyższym wynikiem.

Pierwszą powinnością strażaka jest ratować życie. Kiedy tego nie robi, pierwszą powinnością strażaka jest szkolić się!

Szymon Kokot-Góra, CFBT.pl

Zachęcamy do dołączenia do naszej jednostki! Więcej informacji: https://ospbleszno.pl/o-jednostce/dolacz-do-nas/