Zegarwtorek, 29 stycznia 2019

284 interwencje – podsumowanie roku 2018

Miniony rok 2018 był niezmiernie pracowity dla naszych strażaków. Dzięki poświęceniu wszystkich naszych druhów udało nam się przeprowadzić uroczystość 100–lecia jednostki, która w opinii gości i osób zaproszonych przebiegła wzorowo. Własnymi siłami przeprowadziliśmy także remont starej sali tradycji.

Na dzień dzisiejszy nasza jednostka wyposażona jest w 4 samochody i przyczepę do zwalczania skutków nagłych zjawisk atmosferycznych.

Samochody jakie posiadamy to:

• Mercedes Atego GBA 2,5/16
  • MAN TGM 18.320 GCBA 6/40/3
  • Ford Transit GLBM 0,2/0,5
  • Ford Transit SLKW

Dzięki wygranej w głosowaniu dzielnicowym Budżetu Obywatelskiego w tym roku pozyskamy kolejny nowy samochód tym razem lekki kwatermistrzowski, który zastąpi wysłużonego Forda Transita, oraz 15 kompletów umundurowania bojowego i koszarowego dla naszych strażaków.

W roku 2018 dzięki dotacji KSRG przeznaczonej na remonty strażnic udało nam się wymienić stare drewniane okna wraz z parapetami w całej strażnicy na nowe plastikowe.

Ponadto dzięki dotacji z Funduszu Sprawiedliwości nasza jednostka pozyskała:

• defibrylator AED,
  • torbę PSP R1 z zestawem do tlenoterapii i szynami Kramera.

Urząd Miasta Częstochowy w związku z obchodzonym 100–leciem naszej jednostki przekazał nam dwa aparaty ochrony układu oddechowego Fenzy wraz z sygnalizatorami bezruchu.

359[S]08 6/40/3 MAN TGM 18.320

Dzięki wsparciu finansowemu Prezydenta Miasta Częstochowy Pana Krzysztofa Matyjaszczyka, dotacjom Wojewódzkiego i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz wsparciu sponsorów, po długich staraniach udało nam się zakupić ciężki samochód ratowniczo gaśniczy MAN TGM ze zbiornikiem wody o pojemności 6 ton zabudowany przez firmę Stolarczyk z Kielc. Wartość pojazdu wyniosła 984,000.00 zł. Użytkowany przez nas Jelcz został przekazany do jednostki OSP Częstochowa – Kawodrza Górna.

W sporcie pożarniczym reprezentowała nas drużyna żeńska, która brała udział w wojewódzkich i miejskich zawodach sportowo – pożarniczych oraz w zawodach o Puchar Prezesa Związku. W zawodach wojewódzkich z powodu pęknięcia korony węża drużyna żeńska została zdyskwalifikowana. W zawodach miejskich oraz zawodach o puchar Prezesa Związku, zajęła pierwsze miejsce.

Ćwiczenia obronne “Częstochowa 2018”W roku 2018 nasza jednostka brała także udział w ćwiczeniach obronnych “Częstochowa 2018”, które były częścią wojewódzkiego ćwiczenia obronnego pod kryptonimem “Górny Śląsk 2018” oraz w manewrach miejskich zorganizowanych przez Zarząd Miejski Powiatu Grodzkiego w Częstochowie oraz w Manewrach Powiatowych Kompanii Odwodowych w Kruszynie zorganizowanych przez Komendę Miejską PSP w Częstochowie. Braliśmy także udział w wielu festynach, pogadankach, wizytach w szkołach czy domach dziecka, zabezpieczeniach imprez masowych czy zabezpieczeniach rejonu miasta.

W ubiegłym roku odnotowaliśmy po raz kolejny największą liczbę wyjazdów do zdarzeń w całym powiecie częstochowskim. Nasza jednostka, wyjechała zgodnie z prowadzoną przez nas ewidencją do 284 akcji ratowniczo – gaśniczych na terenie miasta i powiatu częstochowskiego.

Na tę liczbę złożyło się:

Miejscowe zagrożenia

Pożary

Alarmy fałszywe

Zabezpieczenia miasta

Ćwiczenia

15 najbardziej aktywnych strażaków:

• Adamczyk Norbert
  • Cierniak Adam
  • Dąbrowski Kamil
  • Dobosz Artur
  • Dobosz Rafał
  • Frymus Jan
  • Gołąbek Łukasz
  • Janas Patryk
  • Kępa Kinga
  • Knysak Bartek
  • Matuszczyk Tomasz
  • Musiałek Piotr
  • Weżgowiec Mateusz
  • Wołosz Łukasz
  • Wydrych Damian

W roku 2018 wyszkolonych zostało 4 druhów:

• kurs podstawowy, ratownictwa technicznego, przeciwpowodziowego – 3 osoby,
  • kurs Kierujących Działaniami Ratowniczymi – 1 osoba.

Chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim kierowcom, dowódcom i ratownikom za poświęcenie swojego czasu i nerwów przy niekiedy bardzo trudnych i wyczerpujących działaniach.

Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej serdecznie dziękujemy za zaufanie i wsparcie, którym obdarzona jest nasza jednostka i jednocześnie deklarujemy dalszą pomoc w akcjach ratowniczo – gaśniczych, zabezpieczeniach i innych działaniach.

Dziękujemy także Naczelnikowi jednostki OSP Olsztyn Włodzimierzowi Strączyńskiemu za pomoc w organizacji treningów i udostępnienie stadionu lekkoatletycznego w Olsztynie, na którym nasza jednostka trenowała w roku 2018.

Prezesowi Związku Powiatu Grodzkiego ZOSP RP w Częstochowie Józefowi Kusalowi, za działanie w zarządzie naszej jednostki, za ciągłe wsparcie zarówno czynem jak i mądrą radą.