Początki powstania OSP Błeszno datuje się na 1918 rok, kiedy to po pożarach zabudowań, do których doszło w 1917 roku postanowiono powołać Towarzystwo Straży Ogniowej Ochotniczej. Potrzeba ustanowienia pierwszego organu sprawującego ochronę przeciwpożarową, a w razie konieczności walczącego z ogniem była spowodowana dużą ilością zabudowań z drewna, z dachami pokrytymi strzechą, które bardzo łatwo mogły się zapalić.
Nowa formacja liczyła ok. 16 członków. Wybrano zarząd i utworzono drużynę strażacką, rozpoczęto starania o zakup potrzebnego do działań sprzętu m.in.: wiadra, bosaki, szpadle oraz pierwszą sikawkę na wózek dwukołowy. Przez kolejne lata jednostka wzbogacała się o nowy sprzęt, zyskiwała coraz większą wartość bojową.
W 1938 roku na XX lecie działalności straży społeczeństwo Błeszna ufundowało sztandar, który jest jednym z najstarszych sztandarów w regionie.
18 września 1938 roku planowano oddać do użytku nową remizę zlokalizowaną na posesji przy ul. Długiej. Niestety dzień wcześniej doszło do pożaru, w którym całkowitemu spaleniu uległ dach remizy, zniszczeniu uległo także sporo sprzętu zgromadzonego w budynku.
Dzięki staraniom zarządu i strażaków udało się w szybkim tempie zebrać fundusze na remont remizy. Niespełna miesiąc później – 30 października 1938 oddano ją do użytku.
II Wojna Światowa nie zahamowała działalności Ochotniczej Straży w Błesznie. Tuż przed wkroczeniem wojsk Niemieckich do Błeszna ukryto sztandar jednostki wszywając go w kołdrę. Pod koniec wojny w remizie straży przechowywane było 5 samochodów bojowych, 2 z nich zabrano, 3 pozostały nieco dłużej. Pod koniec 1944 roku strażacy z OSP Błeszno nie dopuścili do zabrania z remizy sikawek ręcznych, po które przybyli w eskorcie żandarmerii strażacy z gminy Grabówka. Po przepędzeniu wojsk niemieckich z miasta w styczniu 1945 roku OSP Błeszno rozpoczęło reorganizację, uprzątnięcie remizy oraz jej placu, a także gromadzeniu sprzętu i funduszy na dalszą działalność, zmienił się również zarząd jednostki.
W 1947 roku za zgromadzone fundusze zakupiono 3 tonowy samochód, który służył do przewozu sprzętu.
Rok później jednostka wzięła udział w zawodach strażackich w Częstochowie uzyskując bardzo dobre wyniki, za co zostaje nagrodzona sumą 30.000 zł na zakup sprzętu.
W 1952 roku przyjęto zmianę statutu OSP w myśl MSW, która znosiła funkcję naczelnika oraz prezesa zarządu zamieniając ją w jedną – komendanta. W tym samym roku MKSP w Częstochowie przydzieliła jednostce motopompę Magirus M-800, a dwa lata później samochód – cysternę Austin K2 z przyczepą dwukołową i motopompą M-200 Leopolia PO-2 z pełnym wyposażeniem.
Jednym z najważniejszych wydarzeń w historii OSP Błeszno jest powołanie w 1954 roku Pogotowia Zawodowego, do którego przydzielono dwóch kierowców i strażaków. W 1961 roku zostało ono przekształcone w II Oddział Zawodowej Straży Pożarnej. Dokonano przebudowy garaży przystosowując je do postoju 3 wozów bojowych, do remizy doprowadzono wodę, cześć wjazdową wyłożono trelniką.
Przez następne dekady II Oddział ZSP uczestniczył w wielu akcjach bojowych m.in.: w gaszeniu pożaru Rafinerii Nafty – Czechowice w 1971 roku, pożaru najstarszej części klasztoru Jasnogórskiego w 1990 roku oraz w gaszeniu pożarów lasów w rejonie Kuźni Raciborskiej w 1992 roku. II Oddział ZSP został zlikwidowany w 1992 roku.
W 1963 roku rozpoczęto rozbudowę strażnicy. Do istniejącego już obiektu dobudowano od strony wschodniej pomieszczenia o powierzchni 50 m2.
W 1968 roku podczas obchodów 50 – lecia istnienia OSP w Błesznie jednostka otrzymała sztandar ufundowany przez społeczeństwo dzielnicy.
W 1971 roku jednostka zdobywa V miejsce spośród 40 drużyn w Zawodach Wojewódzkich – jest to początek sukcesów OSP Błeszno w Zawodach Pożarniczych. Rok 1977 to II Miejsce w Zawodach Rejonowych, a koniec dekady lat 70 uwieńczony zostaje III miejscem w Zawodach Rejonowych. Sztandar jednostki zostaje odznaczony złotym medalem „Za zasługi dla Pożarnictwa”.
Lata 80. to okres kolejnych sukcesów jednostki z których można wymienić np.:
- Zajęcie I miejsca w Zawodach Wojewódzkich w 1983 roku, za które OSP Błeszno otrzymało samochód GBM 2,5/8 – Star 266P z zabudową ZBM Osiny.
- Zajęcie I miejsca w Zawodach o puchar Komendanta Rejonowego w 1984, 1985 i 1987 roku.
- XVII miejsce w VII Krajowych Zawodach Sportowo – Pożarniczych „ŁÓDŹ ’88”.
- I miejsce MDP na Międzynarodowym Zlocie Młodzieży Pożarniczej „ŻARKI ’88”.
- III miejsce w zawodach pożarniczych oraz trzy I miejsca w zawodach sportowych na Międzynarodowych Zwodach Sportowo – Pożarniczych rozgrywanych w RFN.
Lata 1990 – 1993 to przede wszystkim sukcesy w zawodach, wymiana skrzydeł okiennych i otynkowanie remizy, rejestracja OSP w Błesznie przez Sąd Rejonowy w Częstochowie w 1992 roku, a także kolejne remonty remizy.
W latach 1980 – 1993 strażacy z OSP Błeszno brali udział w 492 akcjach gaśniczych.
Przez ostatnią dekadę XX wieku wzrastała liczba wyjazdów do akcji OSP Błeszno, na koncie jednostki pojawiły się nowe sukcesy. Nadchodził czas dużych zmian zarówno w samej straży jak i jej wyposażeniu.
W 2000 roku jednostka została włączona w struktury KSRG, dwa lata później władze samorządowe w uznaniu za pracę strażaków w ratowaniu ludzi i mienia mieszkańców Częstochowy zakupiły i przekazały jednostce samochód GCBA 5/24 na podwoziu Jelcz P.422DS zabudowany przez firmę Bocar.
W 2006 roku jednostka została wyposażona w sprzęt ratownictwa medycznego i drogowego dzięki czemu uczestniczy w akcjach ratowniczych związanych z wypadkami drogowymi i kolizjami.
W 2010 roku zakupiono nowy samochód ratowniczo – gaśniczy GBA 2,5/16 – Mercedes Benz Atego 1329 zabudowany przez firmę Bocar.
Lata 2000 – 2014 to dla OSP Błeszno okres doskonałych wyników w zawodach sportowo – pożarniczych m.in.:
- Tytuł Mistrza Śląska zdobyty w 2003, 2008 oraz 2010 roku na Zawodach Wojewódzkich.
- I miejsce drużyny kobiecej na Wojewódzkich Zawodach Pożarniczych w 2005, 2008, 2010 i 2012 roku.
- II miejsce MDP na Wojewódzkich Zawodach Sportowo – Pożarniczych w 2010 roku.
- III miejsce MDP na Ogólnopolskich Zawodach Sportowo – Pożarniczych w 2010, 2012 i 2014 roku.
Ochotnicza Straż Pożarna w Błesznie
to obecnie jedna z najlepszych i najlepiej wyposażonych jednostek OSP w pow. częstochowskim. Dzięki wysokiemu poziomowi wyszkolenia strażaków uczestniczyła i uczestniczy przy wielu trudnych akcjach ratowniczo – gaśniczych. Z roku na rok liczba wyjazdów jednostki zwiększa się, w ostatnich latach odnotowuje się ją jako największą na tle pozostałych jednostek OSP gm. Częstochowa jak i samego powiatu.
Sukcesy w zawodach na szczeblu gminnym, powiatowym, wojewódzkim oraz krajowym są bez wątpienia cechą wyróżniająca jednostkę. Nie było, by to możliwe bez zaangażowania druhów i druhen.
materiały: Łukasz Gołąbek
tekst: Michał Figzał